Nabór właścicieli nieruchomości chętnych na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków
Wójt Gminy Wyryki informuje, że od 28 listopada 2024 r., godz. 7:00 do 4 grudnia 2024 r., godz. 15:00 prowadzone są zapisy osób chętnych – właścicieli nieruchomości zamieszkałych stale na terenie Gminy Wyryki – do udziału w projekcie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Warunkiem koniecznym do udziału w projekcie jest brak zaległości wobec Gminy z tytułu należności podatkowych, opłat za wodę, wywóz śmieci itp.
Projekt zostanie zrealizowany przez Gminę Wyryki wyłącznie w przypadku pozyskania dofinansowania na ten cel z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Obowiązkowe warunki udziału w projekcie:
- Udział w projekcie mogą zadeklarować wyłącznie właściciele (współwłaściciele) nieruchomości stale zamieszkałej, położonej w miejscowościach Gminy Wyryki, niepodłączonej do sieci kanalizacyjnej.
- Właściciel nieruchomości zostanie wezwany do poniesienia wkładu własnego w przypadku wystąpienia różnicy między kosztem przedsięwzięcia wynikającym z dokumentacji projektowej, a rzeczywistą ceną wynikającą z zakończonej procedury zakupowej, w szczególności w przypadku wystąpienia konieczności pokrycia kosztów podatku VAT.
- Właściciel zobowiązuje się do przeprowadzania we własnym zakresie i na własny koszt, przez cały okres trwałości projektu (5 lat od dnia zawarcia przez Gminę Wyryki umowy o objecie przedsięwzięcia wsparciem ze środków KPO), przeglądów serwisowych zgodnych z warunkami określonymi w karcie gwarancyjnej, przekazanej przez wykonawcę oczyszczalni oraz do ponoszenia w tym czasie wszelkich kosztów niezbędnych do utrzymania przydomowej oczyszczalni ścieków i do prawidłowej eksploatacji.
- Osoby zainteresowane budową przydomowych oczyszczalni ścieków powinny złożyć pisemną deklarację wraz z załącznikami. Wzory dokumentów znajdują się w załączeniu do niniejszej informacji, a także są dostępne w Urzędzie Gminy Wyryki, w pokoju nr 5 oraz w sekretariacie.
- Deklaracje i załączniki powinny być podpisane przez wszystkich właścicieli nieruchomości. Dopuszcza się podpisanie deklaracji i załączników przez jednego właściciela, pod warunkiem załączenia notarialnego pełnomocnictwa obejmującego tę czynność.
- Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków będzie realizowana tylko na działce/działkach podanych w deklaracji i w żadnym wypadku nie może przekroczyć granicy tej działki/działek.
- Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków nie będzie realizowana na nieruchomościach, na których nie będzie to możliwe ze względów technicznych np. na terenach zalewowych, czy
na gruntach chronionych. - Deklaracje będą rozpatrywane według następujących kryteriów:
1) złożenie deklaracji na listę rezerwową do naboru prowadzonego przez Gminę Wyryki celem złożenia wniosku w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w roku 2022;
2) niezaleganie z płatnościami na rzecz Gminy Wyryki;
3) uregulowany stan prawny do gospodarstwa na które jest składany wniosek;
4) niekorzystanie z tej samej inwestycji na terenie Gminy Wyryki, w przypadku posiadania więcej niż jednego gospodarstwa na terenie Gminy Wyryki;
5) nieposiadanie przedmiotu inwestycji lub awaria posiadanego uniemożliwiająca jego dalsze użytkowanie;
6) termin złożenia deklaracji;
7) stałe zamieszkiwanie w gospodarstwie zgłaszanym do planowanej inwestycji, chyba że w wyniku naboru pozostaną wolne środki finansowe po rozpatrzeniu wszystkich wniosków złożonych do projektu przez osoby stale zamieszkujące gospodarstwie zgłaszanym do planowanej inwestycji. - Przed złożeniem deklaracji należy koniecznie przeanalizować warunki techniczne, jakie muszą być zachowane przy lokalizacji przydomowej oczyszczalni ścieków, zgodne z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225 z późn. zm.), w szczególności § 36 ust. 2, który stanowi, że w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż 4 i podobnych urządzeń sanitarno-gospodarczych o pojemności do 10 m3 powinna wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi – 5 m,
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 2 m.
WÓJT GMINY WYRYKI
/-/ Bernard Błaszczuk
Deklaracja udziału w projekcie – wersja PDF
Deklaracja udziału w projekcie – wersja edytowalna
Umowa użyczenia nieruchomości – wersja PDF