XI Jarmark Leśny w Wyrykach za nami

21 lipca 2021

XI Jarmark Leśny w tym roku połączony z plenerem rzeźbiarskim i pracy twórczej w drewnie upłynął w niezwykłej atmosferze. Na Jarmarku gościliśmy wielu wspaniałych przedstawicieli ginących zawodów, których praca nieodzownie łączy z drewnem. Pokazy bednarskie, sitarskie i łubiarskie oraz zabawkarskie zaprezentowali zaproszeni goście tj. Antoni Jelski z Klepacz koło Białegostoku, Tadeusz Małysza z okolic Biłgoraja i Łukasz Mentel ze Stryszawy na Żywiecczyźnie. Miejscowy twórca pan Stanisław Rabczewski z Kaplonos zaprezentował tajniki wicia koszy użytkowych i dekoracyjnych, a rzemieślnik Marcin Tadyniewicz z Wyryk zdradzał tajniki budowania drewnianych domów metodą „na jaskółczy ogon”. O walorach artystycznych drewna przekonywali zacni rzeźbiarze – Jan Pawłowski, Zbigniew Golec i Sylwester Sowa, a powstałe na plenerze prace pana Sylwestra już na stałe wpiszą się w wystrój wnętrza Urzędu Gminy w Wyrykach.

Oprócz pokazów ginących zawodów na Jarmarku Leśnym można było podziwiać prace twórców i artystów, którzy na co dzień inspirują się motywami drzewnymi, lasem i naturą. Nie zabrakło także stoisk edukacyjnych Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Włodawa i Poleskiego Parku Narodowego z siedzibą w Urszulinie, które swym sposobem przekazu tak potrafiły zaciekawić najmłodszych uczestników Jarmarku, że rozstrzygnięcie konkursów wiedzy o lesie i parku nie stanowiło dla nich najmniejszego kłopotu. Dorośli zaś dzielili się wiedzą z zakresu BHP w rolnictwie w konkursie organizowanym przez włodawski KRUS. Nie zabrakło również prezentacji imponujących trofeów myśliwskich Koła Łowieckiego „Żbik” z Warszawy, a „Leśna Kuchnia” w wykonaniu miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich przyciągała kuszącymi zapachami, podobnie jak stoisko z wędlinami i pieczywem z Twojej Spiżarni z Białegostoku.

Oficjalnego otwarcia Jarmarku dokonali: senator prof. Józef Zając, wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski, pani Katarzyna Perczyk z ARiMR we Włodawie oraz Wójt Gminy Wyryki – Mirosław Torbicz. Obecni byli również m.in. przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie pan Adrian Gański oraz Nadleśniczy Leśnictwa Włodawa pan Jacek Jabłoński.

Po oficjalnym rozpoczęciu nastąpiła prezentacja wszystkich twórców i artystów. Niezastąpiony w swej roli – konferansjer Bogusław Smolik – wypytywał o wszelkie szczegóły dotyczące ich pracy. Od godziny 15 swoje talenty śpiewacze zaprezentowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich: Suchawianki, Dominiczanki i Swańki. Po tych występach można było podziwiać Kapelę Bokoryna z Żalina. Następnie był czas na teatrzyk kukiełkowy „Pinokio – czyli przygody chłopca z drewna” oraz rozstrzygnięcie konkursów wiedzy o lesie i kulinarnego pt. „Grzyby leśne w roli głównej”. W międzyczasie przez ponad 4 godziny dzieci mogły brać udział w animowanych zabawach, puszczać bańki, malować twarz czy balony. Kiedy rozpalono ognisko i zaproszono do wspólnego pieczenia kiełbasek na scenie trwała próba zespołu Leśne Licho i dwuosobowej kapeli Pawła i Przemka. Ponoć próba dźwięku Leśnego Licha przegoniła do pobliskiego Hańska niektórych uczestników Jarmarku, ale równie skutecznie trzymała w bezpiecznej odległości burzowe chmury, tak, że o godzinie 20 w scenerii jakiej nikt zaplanować nie mógł odbył się mega energetyczny, jedyny w tym roku koncert zespołu Leśne Licho. Teatr ognia, który po koncercie miał przedstawić spektakl pt. „Słowiańskie bóstwa leśne” spełnił swoje marzenie i na żywo wystąpił do muzyki zespołu. Nadchodząca burza, teatr światła i ciemności, rytm muzyki przeganiającej chmury dały niesamowity efekt wieńczący XI Jarmark Leśny w Wyrykach. Wszystko odbyło się zgodnie z planem.

XI Jarmark Leśny w Wyrykach uważamy za udany!!!

Urząd Gminy Wyryki

Adres Wyryki-Połód 154, 22-205 Wyryki
Telefon 82 59 13 003
Fax
E-mail sekretariat@wyryki.eu
Wpłaty BS w Parczewie O/Wyryki Rachunek podstawowy:
54 8042 0006 2001 0680 0101 0001
Odpady komunalne:
65 8042 0006 0680 0101 2000 0310
Dane Gmina Wyryki NIP: 5651445591 REGON: 110197842
Urząd Gminy Wyryki NIP: 5651320381 REGON: 000551579

Godziny pracy

Poniedziałek
:
7:00 - 15:00
Wtorek
:
7:30 - 15:30
Środa
:
7:00 - 15:00
Czwartek
:
7:00 - 15:00
Piątek
:
7:00 - 15:00